Jak složit certifikační zkoušku Professional Agile Leadership I

Celosvětově uznávaná certifikační zkouška PAL-I prokazuje porozumění, jak agilní přístup přispívá k úspěchu byznysu a jak vy můžete přispět k úspěchu agilní transformace.

Certifikace má doživotní platnost.

PAL-I

Navštivte kurz Professional Agile Leadership™ Essentials

PAL-E

Nejlepší způsob, jak proniknout do principů agilního přístupu a role managementu při agilní transformaci, je absolvovat certifikační kurz Professional Agile Leadership™ Essentials.

Kurz se zaměřuje na porozumění principům a na praktické tipy vedení a rozvoje agilních týmů. Položí vašim znalostem agility pevné základy.

14.–15. října 2024po–út
 Praha 9-17Karelcs

V ceně školení je jeden pokus na certifikační zkoušku. Pokud ho ovšem učiníte během následujících 14 dnů a neuspějete, dostanete automaticky další pokus zdarma.

Jak zkouška probíhá

Zkoušku skládáte online u svého počítače.

Není potřeba mít zapnutou videokameru, nikdo vás při zkoušce nekontroluje. Scrum.org svým studentům důvěřuje.

Kdykoliv chcete. Trvá 60min.

Zkoušku začněte, kdykoliv se budete cítit připraveni. Jakmile ji začnete, běží vám limit 60min. Zbývající čas uvidíte na obrazovce.

36 otázek s výběrem možností.

Vybíráte jednu nebo více možností. U většiny otázek je uvedeno, kolik možností je správných. (Např. "vyberte dvě nejlepší odpovědi".)

Vyhodnocena okamžitě.

Výsledek uvidíte ihned po odeslání testu. Zároveň dostanete zpětnou vazbu, v kterých oblastech se vám dařilo, a kde máte ještě mezery.

Na co se zkouška zaměřuje

Otázky se zaměřují především na:

 • Základní agilní principy
 • Vedení a rozvoj agilních týmů
 • Roli managementu při agilní transformaci

Není nutné znát do detailu Scrum, nicméně je vhodné rozumět jeho základům, především rolím a jejich zodpovědnostem.

Otázky se vás mohou snažit nachytat na zaběhnutých stereotypech, např. "dlouhodobě stabilní týmy zvyšují míru utilizace", anebo přílišné idealizaci agilního přístupu, např. "samořídící se tým má úplnou svobodu v tom, jak bude pracovat".

Co když zkoušku nesložím?

Pokud jste pokus provedli během 14 dní po školení, získáte automaticky další pokus zdarma. Ten pak můžete učinit opět, kdykoliv se budete cítit připraveni. V opačném případě si můžete další pokus zakoupit přímo u Scrum.org.

Klíčové zdroje

Pro přípravu na certifikační zkoušku doporučujeme studovat z těchto materiálů:

Materiály ze školení

Projděte si oficiální materiály ze školení a své poznámky. Nasdílíme vám fotky všeho, co na školení vytvoříme. Osvěžte si a upevněte načerpanou znalost.

Scrum Guide

Přečtěte si oficiální příručku Scrum Guide. Není nutné znát Scrum do detailu, zkouška PAL-I se na Scrum nezaměřuje, ale je potřeba mít základní obrázek. Především o rolích, jejich zodpověnostech a hlavních principech Scrumu.

Evidence-Based Management Guide

Přečtěte si oficiální příručku Evidence-Based Management Guide. Očekávejte otázky týkající se cílů a metrik.

Agile Leadership Open

Dobrou představu, co očekávat, vám dá oficiální ukázkový test Agile Leadership Open. Je zdarma, trvá 30 minut a obsahuje 15 náhodných otázek z větší zásoby, z nichž některé se mohou objevit v ostré zkoušce.

 • Projděte si ukázkový test vícekrát, abyste se setkali se všemi otázkami v zásobě.
 • Věnujte se detailnímu vysvětlení jednotlivých odpovědí ve vyhodnocení testu.

Ukázkový test je obecně snazší než samotná certifikační zkouška. Pokud máte potíže získat 100% během méně než 10 minut, ještě nejste na certifikační zkoušku připraveni.

Dodatečné zdroje

Agile Leader Learning Path

Projděte si zdroje v oficiální Agile Leader Learning Path na Scrum.org. Zaměřte se na oblasti, se kterými jste bojovali v ukázkovém testu. Ve studiu zdrojů pokračujte i po složení zkoušky, nabyté vědomosti vám budou užitečné hlavně ve vaší praxi.

The Professional Agile Leader

Autoři knihy The Professional Agile Leader Ron Eringa, Kurt Bittner a Laurens Bonnema se významně podíleli na tvorbě kurzu Professional Agile Leadership™ Essentials. Pokud kurz absolvujete u nás, knihu můžete získat jako dárek.

Čeho se vyvarovat

Nelicencované přípravné kurzy

Vyhněte se přípravným kurzům na certifikaci vedeným nelicencovanými trenéry. Obvykle se zaměřují pouze na dril testových otázek a nikoliv na vysvětlení Scrumu a jeho aplikaci v praxi. Zároveň nemáte jistotu ohledně kvality trenéra a jeho znalostí.

Neautorizované ukázkové otázky

Vyvarujte se ukázkových testových otázek, pokud nepochází přímo od Scrum.org nebo licencovaných Professional Scrum Trainers. Podobně jako u neautorizovaných přípravných kurzů si nemůžete být jisti, zda otázky dobře reprezentují otázky certifikační zkoušky a správné odpovědi.

Užitečné tipy

 • Čtěte otázky pozorně. Pozor na "must / must not" apod.
 • Pokud vás otázka překvapí, přeskočte ji a vraťte se k ní později.
 • Můžete mít k dispozici libovolné zdroje, třeba Scrum Guide. Je ovšem dobré vědět, kde hledat. Nebudete mít čas je pročítat nebo jimi listovat.
 • Pozor na vaše zažité stereotypy. Myslete ve Scrumu!

Pokud potřebujete s čímkoliv poradit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme.

Co je ScrumDōjō

ScrumDōjō je místo dlouhodobého rozvoje a vzdělávání v agilním vývoji produktů a v řízení a designu agilních organizací.

ScrumDōjō je jediný poskytovatel certifikačních kurzů Scrum.org, ProKanban.org a LeSSčeštině a angličtině na českém trhu.

Připravujeme dlouhodobý vzdělávací program pro Scrum Mastery a agilní kouče Scrum Master Dō. Přihlaste se k newsletteru a buďte první, kdo se o něm dozví.

 • Jediný poskytovatel kurzů Scrum.org, ProKanban.org a LeSS v českém jazyce

 • Připravujeme další termíny na 2022/2023

 • Připravujeme nabídků in-house kurzů na míru

Staňte se členem jedné z největších a nejstarších českých agilních komunit!

cscs
skodaskoda
t-mobilet-mobile
dbagdbag
natonato
tfstfs
cezcez
cetincetin
outreachoutreach
kbkb
heinekenheineken
easysweasysw
cngroupcngroup
batelcobatelco
bisimbisim