Jak složit certifikační zkoušku Professional Scrum Master II

Celosvětově uznávaná certifikační zkouška PSM-II vyžaduje zkušenost a prokazuje schopnost aplikovat principy Scrumu v reálných situacích.

Certifikace má doživotní platnost.

PSM-II

Navštivte kurz Professional Scrum Master™ Advanced

PSM-A

Nejlepší způsob, jak si prohloubit znalosti Scrumu a načerpat inspiraci, je absolvovat certifikační kurz Professional Scrum Master™ Advanced.

Kurz se zaměřuje na sdílení zkušeností a znalostí mezi účastníky, rozšiřování rejstříku praktik a technik a upevňování principů Scrumu.

24.–25. června 2024po–út
 Praha 9-17Karelcs
4.–5. listopadu 2024po–út
 Praha 9-17Karelcs

V ceně školení je jeden pokus na certifikační zkoušku. Pokud ho ovšem učiníte během následujících 14 dnů a neuspějete, dostanete automaticky další pokus zdarma.

Jak zkouška probíhá

Zkoušku skládáte online u svého počítače.

Není potřeba mít zapnutou videokameru, nikdo vás při zkoušce nekontroluje. Scrum.org svým studentům důvěřuje.

Kdykoliv chcete. Trvá 90min.

Zkoušku začněte, kdykoliv se budete cítit připraveni. Jakmile ji začnete, běží vám limit 90min. Zbývající čas uvidíte na obrazovce.

30 otázek s výběrem možností.

Vybíráte jednu nebo více možností. U většiny otázek je uvedeno, kolik možností je správných. (Např. "vyberte dvě nejlepší odpovědi".)

Vyhodnocena okamžitě.

Výsledek uvidíte ihned po odeslání testu. Zároveň dostanete zpětnou vazbu, v kterých oblastech se vám dařilo, a kde máte ještě mezery.

Na co se zkouška zaměřuje

Zkouška prověřuje vaši zkušenost a schopnost aplikovat principy Scrumu v reálných situacích.

Drtivá většina otázek je situačních.

 • Popisují scénář, který řešíte z pozice Scrum Mastera.
 • Vybíráte z více možností, jak situaci co nejlépe vyřešit, s využitím principů a hodnot Scrumu.
 • Pozor na zažité stereotypy!

Zkouška předpokládá znalost Scrumu na úrovni úvodního kurzu Professional Scrum Master™.

Co když zkoušku nesložím?

Pokud jste pokus provedli během 14 dní po školení, získáte automaticky další pokus zdarma. Ten pak můžete učinit opět, kdykoliv se budete cítit připraveni. V opačném případě si můžete další pokus zakoupit přímo u Scrum.org.

Klíčové zdroje

Pro přípravu na certifikační zkoušku doporučujeme studovat z těchto materiálů:

Materiály ze školení

Projděte si oficiální materiály ze školení a své poznámky. Nasdílíme vám fotky všeho, co na školení vytvoříme. Osvěžte si a upevněte načerpanou znalost.

Vaše vlastní zkušenost

Zkouška prověřuje především vaši schopnost aplikovat Scrum v reálných situacích, tedy vaši dosavadní zkušenost. Pokud nemáte alespoň 1 rok praxe v roli Scrum Mastera, bude se vám na zkoušku obtížně připravovat.

Velmi doporučujeme navštívit kurz Professional Scrum Master™ Advanced, kde můžete svou zkušenost poměřit a vyměnit se zkušenostmi ostatních účastníků a získat inspiraci pro svůj další rozvoj.

Scrum Guide

Osvěžte si oficiální příručku Scrum Guide. Poslední revize vyšla 18. listopadu 2020 a přinesla řadu změn. Čtěte důkladně a pozorně.

Scrum Open

Dobrou představu, co očekávat, vám dá oficiální ukázkový test Scrum Open. Je zdarma, trvá 30 minut a obsahuje 30 náhodných otázek z větší zásoby, z nichž některé se mohou objevit v ostré zkoušce.

 • Projděte si ukázkový test vícekrát, abyste se setkali se všemi otázkami v zásobě.
 • Věnujte se detailnímu vysvětlení jednotlivých odpovědí ve vyhodnocení testu.

Ukázkový test je obecně snazší než samotná certifikační zkouška. Pokud máte potíže získat 100% během méně než 10 minut, ještě nejste na certifikační zkoušku připraveni.

Dodatečné zdroje

Scrum Master Learning Path

Projděte si zdroje v oficiální Scrum Master Learning Path na Scrum.org. Zaměřte se na oblasti, se kterými jste bojovali v ukázkovém testu. Ve studiu zdrojů pokračujte i po složení zkoušky, nabyté vědomosti vám budou užitečné hlavně ve vaší praxi.

Přečtěte si rovněž Scrum Glossary.

Scrum - A Pocket Guide

Kniha Scrum - A Pocket Guide od Gunthera Verheyena, dlouholetého trenéra Scrum.org, detailně popisuje Scrum, jak byl zamýšlen, s důrazem na jeho principy a pravidla. Knihu můžete získat jako dárek ke kurzu Professional Scrum Master™.

Čeho se vyvarovat

Nelicencované přípravné kurzy

Vyhněte se přípravným kurzům na certifikaci vedeným nelicencovanými trenéry. Obvykle se zaměřují pouze na dril testových otázek a nikoliv na vysvětlení Scrumu a jeho aplikaci v praxi. Zároveň nemáte jistotu ohledně kvality trenéra a jeho znalostí.

Neautorizované ukázkové otázky

Vyvarujte se ukázkových testových otázek, pokud nepochází přímo od Scrum.org nebo licencovaných Professional Scrum Trainers. Podobně jako u neautorizovaných přípravných kurzů si nemůžete být jisti, zda otázky dobře reprezentují otázky certifikační zkoušky a správné odpovědi.

Užitečné tipy

 • Čtěte otázky pozorně. Pozor na "must / must not" apod.
 • Pokud vás otázka překvapí, přeskočte ji a vraťte se k ní později.
 • Můžete mít k dispozici libovolné zdroje, třeba Scrum Guide. Je ovšem dobré vědět, kde hledat. Nebudete mít čas je pročítat nebo jimi listovat.
 • Pozor na vaše zažité stereotypy. Myslete ve Scrumu!

Pokud potřebujete s čímkoliv poradit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme.

Co je ScrumDōjō

ScrumDōjō je místo dlouhodobého rozvoje a vzdělávání v agilním vývoji produktů a v řízení a designu agilních organizací.

ScrumDōjō je jediný poskytovatel certifikačních kurzů Scrum.org, ProKanban.org a LeSSčeštině a angličtině na českém trhu.

Připravujeme dlouhodobý vzdělávací program pro Scrum Mastery a agilní kouče Scrum Master Dō. Přihlaste se k newsletteru a buďte první, kdo se o něm dozví.

 • Jediný poskytovatel kurzů Scrum.org, ProKanban.org a LeSS v českém jazyce

 • Připravujeme další termíny na 2022/2023

 • Připravujeme nabídků in-house kurzů na míru

Staňte se členem jedné z největších a nejstarších českých agilních komunit!

cscs
skodaskoda
t-mobilet-mobile
dbagdbag
natonato
tfstfs
cezcez
cetincetin
outreachoutreach
kbkb
heinekenheineken
easysweasysw
cngroupcngroup
batelcobatelco
bisimbisim