Jak složit certifikační zkoušku Professional Scrum Developer I

Celosvětově uznávaná certifikační zkouška PSD-I prokazuje výbornou znalost frameworku Scrum a jeho využití pro tvorbu software vysoké kvality.

Certifikace má doživotní platnost.

PSD-I

Navštivte kurz Applying Professional Scrum™ for Software Development

APS-SD

Nejlepší způsob, jak proniknout do principů Scrumu a agilního přístupu pro softwarové týmy, je absolvovat certifikační kurz Applying Professional Scrum™ for Software Development.

Během kurzu zažijete Scrum a vyzkoušíte si řadu agilních technických praktik pro týmovou spolupráci a zvyšování kvality software.

V ceně školení je jeden pokus na certifikační zkoušku. Pokud ho ovšem učiníte během následujících 14 dnů a neuspějete, dostanete automaticky další pokus zdarma.

Jak zkouška probíhá

Zkoušku skládáte online u svého počítače.

Není potřeba mít zapnutou videokameru, nikdo vás při zkoušce nekontroluje. Scrum.org svým studentům důvěřuje.

Kdykoliv chcete. Trvá 60min.

Zkoušku začněte, kdykoliv se budete cítit připraveni. Jakmile ji začnete, běží vám limit 60min. Zbývající čas uvidíte na obrazovce.

80 otázek s výběrem možností.

Vybíráte jednu nebo více možností. U většiny otázek je uvedeno, kolik možností je správných. (Např. "vyberte dvě nejlepší odpovědi".)

Vyhodnocena okamžitě.

Výsledek uvidíte ihned po odeslání testu. Zároveň dostanete zpětnou vazbu, v kterých oblastech se vám dařilo, a kde máte ještě mezery.

Na co se zkouška zaměřuje

Otázky jsou většinou krátké. Zaměřují se především na:

  • Základní principy Scrumu, framework a jeho pravidla
  • Agilní technické praktiky
  • Myšlení ve Scrumu

Otázky se vás nebudou snažit nachytat na slovíčkaření (framework vs. metodika, Developers vs. Development Team), ovšem dbají na terminologii (Sprint Review, nikoliv demo, refinement, nikoliv grooming).

Mohou vás však nachytat na zaběhnutých stereotypech ("Continuos Integration je noční build nad feature větvemi" vs. "mergování kódu do masteru několikrát denně").

Co když zkoušku nesložím?

Pokud jste pokus provedli během 14 dní po školení, získáte automaticky další pokus zdarma. Ten pak můžete učinit opět, kdykoliv se budete cítit připraveni. V opačném případě si můžete další pokus zakoupit přímo u Scrum.org.

Klíčové zdroje

Pro přípravu na certifikační zkoušku doporučujeme studovat z těchto materiálů:

Materiály ze školení

Projděte si oficiální materiály ze školení a své poznámky. Nasdílíme vám fotky všeho, co na školení vytvoříme. Osvěžte si a upevněte načerpanou znalost.

Scrum Guide

Přečtěte si (několikrát) oficiální příručku Scrum Guide. Poslední revize vyšla 18. listopadu 2020 a přinesla řadu změn. Čtěte důkladně a pozorně. Nestačí se jen naučit zodpovědnosti a framework, řada otázek vyžaduje interpretaci a aplikaci Scrumu v praktických situacích.

Open Assessments

Dobrou představu, co očekávat, vám dájí oficiální ukázkové testy:

Jsou zdarma, obsahují náhodně vybrané otázky z větší zásoby, z nichž některé se mohou objevit v ostré zkoušce.

  • Projděte si ukázkové testy vícekrát, abyste se setkali se všemi otázkami v zásobě.
  • Věnujte se detailnímu vysvětlení jednotlivých odpovědí ve vyhodnocení testu.

Ukázkový test je obecně snazší než samotná certifikační zkouška. Pokud máte potíže získat 100% během méně než 10 minut, ještě nejste na certifikační zkoušku připraveni.

Dodatečné zdroje

Software Developer Learning Path

Projděte si zdroje v oficiální Software Developer Learning Path na Scrum.org. Zaměřte se na oblasti, se kterými jste bojovali v ukázkovém testu. Ve studiu zdrojů pokračujte i po složení zkoušky, nabyté vědomosti vám budou užitečné hlavně ve vaší praxi.

Přečtěte si rovněž Scrum Glossary.

Čeho se vyvarovat

Nelicencované přípravné kurzy

Vyhněte se přípravným kurzům na certifikaci vedeným nelicencovanými trenéry. Obvykle se zaměřují pouze na dril testových otázek a nikoliv na vysvětlení Scrumu a jeho aplikaci v praxi. Zároveň nemáte jistotu ohledně kvality trenéra a jeho znalostí.

Neautorizované ukázkové otázky

Vyvarujte se ukázkových testových otázek, pokud nepochází přímo od Scrum.org nebo licencovaných Professional Scrum Trainers. Podobně jako u neautorizovaných přípravných kurzů si nemůžete být jisti, zda otázky dobře reprezentují otázky certifikační zkoušky a správné odpovědi.

Užitečné tipy

  • Čtěte otázky pozorně. Pozor na "must / must not" apod.
  • Pokud vás otázka překvapí, přeskočte ji a vraťte se k ní později.
  • Můžete mít k dispozici libovolné zdroje, třeba Scrum Guide. Je ovšem dobré vědět, kde hledat. Nebudete mít čas je pročítat nebo jimi listovat.
  • Pozor na vaše zažité stereotypy. Myslete ve Scrumu!

Pokud potřebujete s čímkoliv poradit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme.

Co je ScrumDōjō

Naší misí je vytvářet podmínky pro smysluplnou práci na smysluplných produktech. Agilita je prostředek. Pomáhá zlepšovat zákaznickou hodnotu a schopnost produktových organizací ji vytvářet.

Věříme, že neustálý kontakt produktových týmů se zákazníky, kultura experimentování a vysoká transparentnost jsou nejdůležitějšími ingrediencemi pro budování úspěšných produktů.

Rozvíjíme a vzděláváme agilní produktové organizace

  • Agilní produktový management a Product Ownership

  • Technická excelence vývojových týmů

  • Agilní organizační design kolem zákaznických produktů

Jsme jediný poskytovatel certifikačních kurzů Scrum.org, ProKanban.org a LeSS v češtině na českém trhu. Umíme i anglicky

Staňte se členem jedné z největších a nejstarších českých agilních komunit!

cscs
skodaskoda
t-mobilet-mobile
dbagdbag
natonato
tfstfs
cezcez
cetincetin
outreachoutreach
kbkb
heinekenheineken
easysweasysw
cngroupcngroup
batelcobatelco
bisimbisim